Samodzielnie przeprowadzenie prac remontowych w swoim domu czy też mieszkaniu może przyczynić się do powstawania sporych oszczędności. W końcu nie trzeba będzie płacić specjalistom od remontu, których stawki przecież do najniższych nie należą. Aby jednak mieć możliwość samodzielnego przeprowadzenia odświeżenia ścian w pomieszczeniach mieszkalnych, trzeba będzie posiadać odpowiednie zestawy narzędzi do malowania, jak również wykazać się pewną wprawą i wiedzą w tym zakresie. Generalnie jednak rzecz ujmując, samodzielne malowanie ścian w swoim domu czy też mieszkaniu, nie jest nadzwyczaj trudnym zadaniem, toteż każdy z nas może się w tym zadaniu sprawdzić. Wystarczy wiedzieć, jak się za to wszystko zabrać.
Niezbędne przygotowania do prac malarskich.
Aby prawidłowo przeprowadzić późniejsze prace malarskie, należy przede wszystkim odpowiednio przygotować poszczególne pomieszczenia. W tym celu przede wszystkim usuwamy wszystkie meble i ozdoby ze ścian, tak aby pomieszczenie pozostało w miarę możliwości puste. Ewentualnie duże gabarytowo meble, których nie jesteśmy w stanie usunąć, można ustawić na środku pomieszczenia. Następnie pozostawione meble, podłogi oraz stolarkę drzwiowa i okienną zabezpieczamy przed przypadkowym zamalowaniem. Podłogi i meble przykrywamy folią malarską, zaś ramy okien i drzwi odcinamy taśmą malarską.
Kolejnym krokiem przy przygotowywaniu pomieszczenia do malowania, jest sprawdzenie stanu ściany. Jeśli uznamy iż na ścianach jest zbyt dużo warstw farby, czyli powyżej pięciu, trzeba będzie wszystko starannie usunąć. Tego typu czynności realizowane są najlepiej na mokro. Ścianę moczymy obficie wodą i zdrapuje rozmoczoną farbę.
Ostatecznie pozostaje nam jeszcze uzupełnienie jakichkolwiek ubytków i spękań w ścianach. Stosujemy do tego gładź gipsową, którą łatwo można nałożyć a następnie wygładzić do płaszczyzny ściany przy użyciu odpowiednich kostek ściernych do gładzi.
Na sam koniec musimy całość ścian zagruntować odpowiednim preparatem gruntującym. Dzięki temu wyrównamy chłonność podłoża, aby nakładane warstwy farby równomiernie wysychały. Pozwoli nam to na uzyskaniu jednolitego koloru.
Malowanie właściwe.
Dopiero kiedy przeprowadzimy powyższe prace, możliwe będzie przystąpienie do ostatecznego malowania ścian i prac wykończeniowych. Trzeba będzie oczywiście posiadać niezbędne zestawy narzędzi do malowania, bez których trudno o dobre efekty prowadzonych prac. Farbę najlepiej nakładać jednostajnie, w dość szybkim tempie, dzięki czemu nie będzie nazbyt szybko wysychać. Jeśli pozwolimy na wyschnięcie farby i nałożymy na nią kolejną warstwę, przy pewnych, specyficznych kolorach, będzie to od razu widoczne, jako inny odcień. Jednym słowem jest to praca wymagająca pewnego umiejętnego podejścia. Jednakże możemy śmiało założyć, iż większość z nas, jest w stanie przeprowadzić tego typu roboty we własnym zakresie, oszczędzając dzięki temu całkiem sporo pieniędzy na fachowcach.
TAGI