Przepuklina kręgosłupa, inaczej wypadnięcie dysku to problem, który dotyka ludzi w każdym wieku. Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które pochodzą od niego. Przepuklina może wystąpić na całej jego długości, jednak zazwyczaj występuje w odcinku lędźwiowym, który jest najbardziej przeciążonym fragmentem kręgosłupa. Objawia się to między innymi rwą kulszową. Jakie są objawy przepukliny kręgosłupa, jak ją leczyć, i jakie są przyczyny jej powstawania?
Objawy przepukliny kręgosłupa
Przede wszystkim symptomem jest ból, który towarzyszy przepuklinie w każdym odcinku kręgosłupa. Przepuklina kręgosłupa odcinka lędźwiowego powoduje silny ból w krzyżu, promieniujący do nóg i bioder, jest silny i czasem utrudnia poruszanie się, czasem występuje także mrowienie w nogach, utrata czucia, mniej specyficzne objawy to bóle w pachwinach, parcie na mocz, ból przy oddawaniu stolca oraz ból w podbrzuszu. Często rwa kulszowa to symptom przepukliny w odcinku lędźwiowym. Przepuklina kręgosłupa odcinka szyjnego objawia się bardziej skrycie, występuje lekki ból oraz sztywność szyi, pojawiają się trudności w wykonywaniu swobodnych ruchów głową, następnie sztywność oraz mrowienie w rękach. Wypadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym sygnalizuje ból promieniujący od żeber, który jest mocno wyczuwalny podczas kaszlu, kichaniu oraz śmiechu.
Przyczyny przepukliny kręgosłupa
Przepuklina bywa skutkiem urazu, na przykład w wypadku komunikacyjnym, podczas podnoszenia większego ciężaru, ale także w przypadku przeciążenia kręgosłupa na przykład w wyniku ciężkiej pracy fizycznej, lub uprawiania wyczynowego sportu, w tym siłowego. Przepukliny mogą jednak dostać nawet te osoby, które prowadzą siedzący tryb życia oraz brak im aktywności fizycznej, ponieważ w powstawaniu przepukliny dużą rolę odgrywają osłabione mięśnie grzbietu, a osłabić mogą się właśnie poprzez długie siedzenie.
Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa
W fazie pierwszej warto trochę poleżeć, aby odciążyć nasz kręgosłup. Lekarze zalecają także branie środków przeciwzapalnych, ponieważ w miejscu nacisku powstaje stan zapalny i może pojawiać się obrzęk. Gdy ból minie, warto zacząć się ruszać, unikając przy tym długotrwałego siedzenia lub stania. Warto także skorzystać z pomocy specjalisty fizjoterapeuty, który dobierze nam odpowiednie ćwiczenia na czas rekonwalescencji oraz zaleci ćwiczenia po odbyciu choroby. Jeżeli przepuklina często wraca i utrudnia nam życie, czasem niezbędne jest wykonanie operacji przepukliny kręgosłupowej. Oprócz tego, warto po prostu dbać o swój kręgosłup na co dzień – uprawiać umiarkowany sport, który wzmacnia mięśnie brzucha oraz pleców, dobrze sprawdza się pływanie, warto także zachować szczególną uwagę podczas podnoszenia przedmiotów, należy robić to zawsze na ugiętych nogach, dbaj o to aby plecy nie robiły łuku podczas wykonywania ćwiczenia lub podnoszenia czegoś ciężkiego. Podczas choroby, warto także wykonać terapie ziołami przy przepuklinie dysku ponieważ one również pomagają nam zmniejszyć ból, należy wykonywać okłady które koją ból i są naturalne.
TAGI