Jeszcze zupełnie do niedawna, standardowym działaniem w większości przedsiębiorstw, było realizowanie procesu ładowania baterii trakcyjnych bezpośrednio na hali produkcyjnej. Jest to oczywiście błędnym rozwiązaniem, stwarzającym tylko i wyłącznie większe zagrożenie. Chodzi tutaj o to, iż w trakcie ładowania akumulatorów, zawsze może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń. W wyniku tego, może zacząć się wydzielać wodór, a od tego już niedaleko do wybuchu. Współcześnie zaś wszystkie projekty i realizacje akumulatorowni, uwzględniają już neutralizację pojawiających się zagrożeń. Dzięki temu też, wypadków związanych z ładowaniem baterii trakcyjnych będzie regularnie coraz mniej.
Przygotowanie pomieszczenia akumulatorowni.
Współcześnie powstające projekty i realizacje akumulatorowni, przede wszystkim zakładają iż ładowanie baterii trakcyjnych powinno odbywać w odrębnym, odizolowanym od otoczenia pomieszczeniu. Dzięki temu ewentualnie wydzielający się wodór, który stanowi poważne zagrożenie wybuchowe, może być zatrzymany w odrębnym pomieszczeniu, skąd łatwo będzie się można go pozbyć poprzez system wentylacji. Kluczowe będzie tutaj jednak zainstalowanie w pomieszczeniu systemu detekcji wodoru. W momencie wychwycenia nadmiernego jego stężenia, uruchamiany jest system wymiany powietrza z otoczeniem. Jest to bardzo ważne zabezpieczenie, które podnosi poziom bezpieczeństwa pracy przy ładowaniu baterii trakcyjnych. Oczywiście, ponadto wnętrze akumulatorowni, powinno spełniać następujące standardy:
- Ściany oraz podłogi należy wykonać z materiału kwasoodpornego – najlepsze są kwasoodporne płytki ceramiczne.
- System detekcji wodoru połączony z systemem wentylacji
- Nie iskrząca instalacja oświetleniowa
- Dopływ bieżącej wody.
Są to podstawowe elementy, które będą wpływać na poziom bezpieczeństwa pracy w toku ładowania akumulatorów.
Wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni.
Warto tutaj także zwrócić uwagę na fakt, iż powstające obecnie projekty i realizacje akumulatorowni, zakładają dodatkowe elementy wyposażenia tego typu pomieszczeń. Przede wszystkim będą to odpowiednie wózki na baterie trakcyjne. Ich zadaniem jest przede wszystkim ułatwienie załadunku i rozładunku ich z wózków jezdniowych. Dodatkowo posiadają one wanny wykonane ze stali kwasoodpornej, dzięki czemu ewentualne wycieki płynów akumulatorowych, są przechwycone właśnie do tej wanny. Dobrym i wygodnym rozwiązaniem są także wózki serwisowe, które usprawniają pracę całej akumulatorowni. Przede wszystkim zaś, pozwalają na bezproblemowe uzupełnianie płynów w akumulatorach, co jest w tym przypadku ważne i minimalizuje związane z tym zagrożenia. Ponadto warto także aby wewnątrz pomieszczenia pojawiły się statywy na prostowniki, które zapewnią im stabilizacje podczas pracy, co również może wywrzeć istotny wpływ na bezpieczeństwo pracy przy ładowaniu akumulatorów.
TAGI