Problemy z nadciśnieniem mogą niestety przytrafić się praktycznie każdemu z nas, a z cała pewnością każdy miał już wątpliwość przyjemność odczuć, czym objawia się podwyższone ciśnienie. Najgorsze jest jednak to, iż tego typu problemy mogą występować stosunkowo przewlekle, a to już dość poważne utrudnienie w funkcjonowaniu, w przypadku których należy dość starannie podejść do zmiany trybu życia. Z reguły też, to właśnie niewłaściwy tryb życia, czy też niewłaściwie dopasowana dieta będą podstawową przyczyną pojawiania się problemów z nadciśnieniem. Zobaczmy w takim razie, jak sobie w przypadku nadciśnienia, oraz jak zabezpieczyć się przed poważnymi problemami z tego wynikającymi.
Ciśnienie prawidłowe a nadciśnienie.
Prawidłowe ciśnienie u zdrowego człowieka powinno wynosić w granicach 120/80 mmHg, bowiem nasza narządy funkcjonują najlepiej właśnie w przypadku, kiedy serce będzie pompować krew z taką a nie inną, większa lub mniejszą siłą. Jeśli któraś z wartości ciśnienia (pierwsza liczba to ciśnienie skurczowe serca, a druga to ciśnienie rozkurczowe), będzie stale wyższa niż dopuszczalna norma 139/89 mmHg, można od razu przypuszczać, iż będą to poważniejsze problemy z nadciśnieniem. Nie wolno pod żadnym pozorem bagatelizować problemu, bowiem brak leczenia może doprowadzić do poważniejszych chorób takich jak chociażby miażdżyca, a co najważniejsze, zwiększa także ryzyko wytępiania zawału serca, grozi udarem mózgu, może przyczynić się do uszkodzenia wzroku, czy też pogarsza niewydolność nerek.
Widzimy więc, iż nie ma tutaj żartów, i w przypadku wykrycia nieprawidłowego, zawyżonego ciśnienia, koniecznie należy udać się do lekarza. Ma to na celu przeprowadzenie badań, które stwierdzą czy grozi nam coś poważniejszego, czy też to tylko chwilowy skok ciśnienia, spowodowany różnymi okolicznościami.
Czy problemy z nadciśnieniem można zminimalizować?
Uniknięcie problemów z nadciśnieniem jest w zasadzie dość proste, aczkolwiek trzeba będzie zdecydować się na diametralną zmianę trybu naszego życia. Przede wszystkim trzeba będzie:
- Definitywnie rzucić palenie – nikotyna obkurcza naczynia, a krew z większym trudem przeciska się przez tętnice, co znacznie podnosi ciśnienie
- Zrezygnować z alkoholu – także powoduje nadciśnienie, aczkolwiek spożywanie niewielkich jego ilości, zwłaszcza czerwonego wina, będzie spowalniać rozwój miażdżycy. Nadmierne spożywanie alkoholu nie jest wskazane.
- Unikać kawy – także podnosi ciśnienie, aczkolwiek znane są badania dowodzące, iż nawet 3 małe filiżanki dziennie nie tylko nie będą szkodliwe, ale także pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału.
- Uważać na zażywane lekarstwa – niektóre leki, nawet te najprostsze leki na grypę, mogą być niebezpieczne dla osób ze skłonnością do nadciśnienia. W szczególności leki zawierające efedrynę, która wpływa na podnoszenie ciśnienia.
Warto także zadbać o zmianę nawyków żywieniowych, a przede wszystkim ograniczyć spożywanie soli. Dzienne zapotrzebowanie na sól u człowieka wynosi 1 g, a niestety z reguły przebijamy w naszych potrawach tę wartość 10-cio krotnie. Nadmierne jej spożywanie będzie także w pewnym zakresie wywoływać problemy z nadciśnieniem.
Podsumowanie
Jak więc wyraźnie widać, problemom z nadciśnieniem można zaradzić. Można też wyeliminować ryzyko jego występowania, niemniej jednak trzeba będzie zmienić pewne nawyki życiowe i zwrócić uwagę na to co spożywamy, co pijemy, i w jakich występuje to ilościach, a z cała pewnością uda nam się dożyć sędziwego wieku bez wystąpienia objawów nadciśnienia
TAGI