Odwadnianie osadów, jest jednym z bardziej wymagających przypadków odwadniania. W takich bowiem sytuacjach, koniecznością jest zastosowanie odpowiednich pomp zatapialnych z agitatorem. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest wstępnie przemieszanie zalegających na dnie zbiornika osadów i ich skuteczne odpompowanie. Warto więc przyjrzeć się tego typu rozwiązaniom technologicznym, bowiem w wielu przypadkach, będą one absolutnie niezbędne.
Kiedy przeprowadzane jest odwadnianie osadów?
Przede wszystkim w przypadku odwadniania wszelkiego rodzaju zbiorników przemysłowych. Mamy tutaj na myśli zbiorniki na wodę użytkową w zakładach produkcyjnych, ale także zbiorniki retencyjne na deszczówkę spływającą z dróg i autostrad. Ich regularne odwadnianie jest niezbędne do tego, aby zachować ich wydajność. W takich zbiornikach, osady, z biegiem czasu będą zajmować sporą część dna, a to ogranicza ich pojemność. Dlatego też, skuteczne odwadnianie osadów będzie w tym przypadku niezbędne.
Czym jest agitator?
Aby odwadnianie osadów mogło być realizowane skutecznie, należy przede wszystkim posiadać odpowiednią pompę zatapialną z agitatorem. Jest to specjalne urządzenie montowane na przedłużeniu wału pompy, jeszcze przed wirnikiem. Zapewnia ono wstępne przemieszanie osadów zalegających na dnie zbiornika, aby następnie w formie uwodnionej, mogły zostać odpompowane. Z reguły, pompy z agitatorem do osadów wyposażone są także w dość spory wolny przelot do tłoczenia większych ciał stałych.
Z jakich rozwiązań korzystać?
Jeśli więc odwadnianie osadów stanie się w konkretnym przypadku koniecznością, należy zastosować odpowiednie urządzenie pompowe z agitatorem. Obecnie wśród wielu pomp wyposażonych w agitator, jednymi z lepszych są bez wątpienia pompy dostarczane przez firmę Flygt. Są to urządzenia dostosowane do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach. Są wykorzystywane nie tylko do odwodnień zbiorników przemysłowych. Znajdują zastosowanie także w kopalniach odkrywkowych oraz głębinowych, kamieniołomach, przy budowie tuneli. Są to po prostu pompy z agitatorem do zadań specjalnych. Kluczową zaletą pomp z agitatorem marki Flygt jest ich konstrukcja wykonana w całości ze staliwa wysokochromowego o twardości 50 HRC. Pozwala to na bezpieczne pompowanie mediów o wysokiej zawartości materiałów ściernych. Są dostępne w bardzo szerokiej gamie modeli wyposażonych w silniki o różnej mocy. Posiadają wszystkie niezbędne zabezpieczenia, wraz z nowatorskim systemem wczesnego ostrzegania.
Podsumowanie.
Trzeba więc powiedzieć, iż odwadnianie osadów może być realizowane przy zastosowaniu wielu różnych pomp z agitatorem. Niemniej jednak w zdecydowanej większości, najlepszym rozwiązaniem będzie jedna z pomp dostarczanych przez firmę Flygt. Są to urządzenia zdecydowanie najlepsze w swojej klasie, wobec czego też, znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych, wydobywczych czy też budowlanych.
TAGI