Wszelkiego rodzaju warsztaty stolarskie oraz tartaki, w procesie normalnej produkcji, wytwarzają duże ilości odpadów drzewnych, które pozostawały przez długi czas, bez jakiegokolwiek sensownego zagospodarowania. Obecnie jednak, mamy możliwość skutecznego wykorzystania całości tego odpadu, do przetworzenia go w ekologiczny materiał opałowy, czyli brykiet drzewny. Za jednym zamachem pozbywamy się wszelkich wiórów, zrębków i trocin, oraz pozyskujemy dobrej jakości materiał opałowy, którego spalanie nie prowadzi do tak silnego zanieczyszczenia środowiska, jak ma to miejsce w przypadku spalania węgla kamiennego. Warto więc zwrócić na tę kwestię uwagę, gdyż odpowiednie maszyny do produkcji brykietów, mogą także przyczynić się do zwiększenia dochodów przedsiębiorstw stolarskich i tartaków.
Niezbędne inwestycje infrastrukturalne.
Przede wszystkim jednak, trzeba będzie przygotować cały proces produkcji, skupiają się w pierwszej kolejności na zabezpieczeniu niezbędnej infrastruktury. W tym przypadku, kluczową rolę odgrywać będą wszelkie pomieszczenia magazynowe oraz produkcyjne. Powinny one charakteryzować się bardzo dobrym poziom izolacji oraz zabezpieczenia przed wilgocią. Należy wyposażyć je w wydajne systemy wentylacji. Warto także zadbać o odrębne pomieszczenie suszarni, w którym będziemy realizować proces dosuszania nazbyt mokrego materiału wsadowego. Jest to kluczową dla jakości wytwarzanego brykietu kwestią, bowiem nadmierny poziom jego wilgoci, prowadzi do obniżenia jego jakości, jak również jego kaloryczności.
Oczywiście same maszyny do produkcji brykietów także wymagają pracy w suchych warunkach, aby mogły wydajnie i przez długi czas służyć przy produkowaniu ekologicznego brykietu drzewnego. Koniecznością jest więc zadbanie o przygotowanie odpowiednich warunków produkcyjnych, które pozwolą osiągać odpowiedniej jakości efekty produkcji.
Wilgotność dopuszczalna.
Jeśli chodzi o wilgoć gotowego wyrobu, jakim jest brykiet drzewny, to poziomem dopuszczalnym jest tutaj 8%. Powyżej tej granicy, niestety będziemy dość drastycznie zauważać, spadek kaloryczności materiału opałowego. Wynika to przede wszystkim z warunków procesu spalania. Aby doszło do spalenia drewna, należy w pierwszej kolejności, poprzez działanie wysokiej temperatury doprowadzić do całkowitego odparowania wody. Dopiero potem, wydziela się gaz drzewny, z którego pozostaje jedynie węgiel drzewny, dopalany w komorze spalania. Nadmierna ilość wilgoci w brykiecie, będzie więc prowadzić do strat wynikających z faktu, iż zbyt duża ilość uzyskanej w procesie spalania energii cieplnej, będzie wykorzystywana do odparowania wody zawartej w mokrym brykiecie. Zbyt mała zaś jej część trafi do instalacji grzewczej. Dodatkowo, warto zdać sobie sprawę z tego, iż parująca woda będzie osiadać na elementach kotła grzewczego, prowadząc z czasem do jego korozji, co także jest obniżeniem korzyści płynących ze spalania brykietu. Jednym słowem, brykiet drzewny powinien być jak najbardziej suchy, aby jego spalanie miało jakikolwiek sens, zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny.
TAGI