Wytwarzanie brykietu drzewnego jest procesem stosunkowo prostym aczkolwiek wymagać będzie odpowiedniego przygotowania. Należy tutaj zadbać przede wszystkim o to, aby pomieszczenia magazynowe oraz produkcyjne były odpowiednie zabezpieczone przed wilgocią. Należy pamiętać, iż wilgoć jest najgorszym wrogiem zarówno produkcji, jak i spalania brykietu drzewnego. Musimy więc przede wszystkim przechowywać materiał wsadowy w suchych warunkach, jak również nie dopuścić do zawilgocenia gotowego już brykietu drzewnego. Będzie to tym bardziej istotne, jeśli mamy zamiar produkować brykiet na sprzedaż, gdyż w takim przypadku nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek niedociągnięcia.
Wymagania do produkcji brykietu drzewnego.
Jednym z najważniejszych elementów w produkcji brykietu drzewnego będzie przygotowanie odpowiedniej infrastruktury produkcyjno magazynowej. Należy zadbać o to, aby pomieszczenia do magazynowania wiórów, trocin i zrębków były zabezpieczone przed działaniem wilgoci, tak samo jak pomieszczenia produkcyjne. Jakiekolwiek zawilgocenie materiału wsadowego natychmiast będzie się negatywnie odbijać na jakości wytwarzanego brykietu. Im bardziej mokry materiał wsadowy, tym wiązania wewnętrzne kostek brykietu słabsze, co w ostateczności może doprowadzić do tego, iż będzie się on po prostu rozpadać. Maksymalny dopuszczalny poziom wilgoci wynosić tutaj będzie 8%, a jakiekolwiek jego przekroczenie automatycznie wywiera negatywny wpływ na całą produkcję. Należy więc zadbać o prawidłowe przygotowanie pomieszczeń magazynowych. Warto zadbać także o dodatkową suszarnię, w której możliwe będzie wysuszenie zawilgoconego materiału wsadowego. Są to więc stosunkowo spore inwestycje infrastrukturalne. A trzeba pamiętać iż na tym nie koniec.
Produkcja i spalanie brykietu.
Wilgoć będzie tak samo utrudniać jeśli chodzi o produkcje brykietu. Pomieszczenie w którym będziemy stawiać brykieciarki powinno być tak samo suche i zabezpieczone przed wilgocią. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż będzie ona wywierać negatywny wpływ na samą brykieciarkę.
Jeśli zaś chodzi o samo spalanie, to także tutaj brykiet powinien być odpowiednio suchy. Jeśli będziemy spalać brykiet zbyt wilgotny, to zmarnujemy bardzo dużo energii na jego wysuszenie. W ten sposób tracimy ogólnie rzecz biorąc na jego kaloryczności. Poza tym, parująca woda, będzie osiadać na elementach naszego pieca centralnego i na przewodach kominowych prowadząc do ich korodowania. Będzie więc wpływać na obniżenie żywotności samego kotła, jak i komina. Jednym słowem trzeba tutaj pamiętać, iż na każdym etapie produkcji, aż do samego spalania, wilgoć jest największym wrogiem i należy z nim za wszelką cenę walczyć. W przeciwnym razie narażamy się jedynie na całkiem poważne straty. Można wręcz stwierdzić, iż cała produkcja brykietu traci jakikolwiek sens. Należy więc do tej kwestii podejść niebywale starannie, dbając o to, aby na każdym etapie produkcji materiał wsadowy oraz sam brykiet drzewny, był zabezpieczony przed negatywnym działaniem wilgoci.
TAGI