W ciągu ostatnich kilku lat, hodowla Rhododendronów w przydomowych ogrodach zyskuje stale na popularności. Wynika to przede wszystkim z tego, iż są to rośliny o stosunkowo niskich wymaganiach w zakresie pielęgnacji. Jeśli prawidłowo wybierzemy odmiany do uprawy ogrodowej a następnie przygotujemy glebę i wybierzemy dogodne stanowisko nasadzenia, to efekty hodowli będą z całą pewnością więcej niż tylko zadowalające.
Czy hodowla Rhododendronów jest kosztowna?
Tak samo, jak to ma miejsce w przypadku wieli innych roślin, pewno koszty, ponieść trzeba będzie. Tutaj, musimy oczywiście zakupić sadzonki odpowiednich odmian, a następnie zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości glebę do Rhododendronów. Kluczowy będzie więc dla nas, profesjonalny dostawca Rhododendronów. Z racji posiadanego doświadczenia, bez większych trudności wesprze nas w procesie wyboru odmian, nadających się do uprawy ogrodowej. Zapewni nam także właściwą glebę do uprawy Rhododendronów. Ostatecznie, powinien nam także udzielić wszelkich rad i wskazówek, które pozwolą nam sprawić, iż nasza, domowa hodowla Rhododendronów, będzie przynosić co najmniej zadowalające efekty.
Odmiany, gleba i stanowisko nasadzenia.
Jeśli chodzi o wybór odmian Rhododendronów, to musimy zwrócić uwagę na fakt, iż w naszej strefie klimatycznej, mamy do czynienia z dość srogimi zimami. Dlatego też, odmiany wybrane przez nas do uprawy ogrodowej, powinny wykazywać mrozoodporność na poziomie co najmniej 20 stopni Celsjusza poniżej zera.
Gleba, w której hodowla Rhododendronów będzie najbardziej efektywna, powinna charakteryzować dość kwaśnym odczynem pH w przedziale ok. 5-6,5 ppm. Musimy pamiętać, iż rhododendrony – Azalie i Różaneczniki po prostu lubią glebę dość kwaśną. W takiej rosną zdecydowanie najlepiej.
Ostatecznie, musimy także zadbać o właściwy wybór stanowiska nasadzenia. Rośliny te lubią stanowiska zacienione i osłonięte. Pomaga im to w przetrzymaniu trudnych warunków zimowych. Musimy jednak mieć na względzie fakt, iż sąsiednie rośliny powinny posiadać głęboki system korzeniowy. W przeciwnym bowiem razie, będą one kolidować z naszymi Rhododendronami, które charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym.
Podsumowanie.
Jeśli spełnimy wszystkie trzy wymagania przedstawione powyżej, to domowa hodowla Rhododendronów nie powinna sprawiać nam jakichkolwiek, większych trudności. Rośliny te, zarówno Azalie, jak i Różaneczniki, w zasadzie nie będą wymagać od nas przeprowadzania jakichkolwiek prac pielęgnacyjnych. Pozostanie nam jedynie zadbać o to, aby były one prawidłowo nawodnione. Szczególnie w okresie letnim, przy braku naturalnych opadów atmosferycznych. tak samo jak w okresie jesiennym, kiedy szykują się do przezimowania. Można więc stwierdzić, iż uprawa Rhododendronów w naszych przydomowych ogrodach, to bardzo dobre rozwiązanie. Nie stawia przed nami zbyt wygórowanych wymagań a jednocześnie zapewnia bardzo estetyczne rośliny.
TAGI