brykieciarka_3W czasie ostatnich kilkunastu lat, coraz głośniejszą kwestią naszej codzienności staje się ekologia. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro co roku nasze miasta spowija gęsty, utrudniający oddychanie i normalną egzystencję smog. Znalezienie rozwiązań opanowania tego problemu zdaje się być dość kłopotliwe, niemniej jednak wystarczy troszkę więcej zaangażowania u każdego z nas, i możemy problem wspólnymi siłami pokonać. Przede wszystkim trzeba przejść na ekologiczne źródła ciepła dostarczanego do naszych domów. Jednym zaś z takich ekologicznych materiałów opałowych, jest brykiet drzewny, wytwarzany z resztek produkcji tartacznej.

Proces produkcji brykietu drzewnego.

Jeśli chodzi o samo wytwarzanie brykietu, czyli inaczej mówiąc o brykietowanie to jest to proces wymagający dość poważnego podejścia. Przede wszystkim materiał wsadowy musi charakteryzować się niskim poziomem wilgotności, nie przekraczającym 10%, a najlepiej jeśli będzie jeszcze mniejszy. W zasadzie im mniej tym lepiej. Poszatkowane na drobno wióry, zrębki i inne odpady drzewne z produkcji tartacznej, trafiają do maszyny, gdzie w odpowiednich komorach, są prasowane pod wysokim ciśnieniem, bez użycia jakichkolwiek chemicznych lepiszczy. Jedynym spoiwem jest tutaj naturalnie wyciskana z resztek drzewa żywica. W toku brykietowania wytwarzane mogą być brykiety różnorodnych kształtów, począwszy od kostek, a skończywszy na wałkach. W podobny sposób wytwarzany jest pelet drzewny do nowoczesnych kotłów podajnikowych piątek klasy, o wysokiej sprawności i niskich emisjach. Można więc powiedzieć, iż brykiet jest tutaj materiałem wysoce ekologicznym, którego zastosowanie będzie dla każdego z nas z całą pewnością miłą odmianą w codziennym paleniu w piecu CO, czy też piecu kominkowym.

Wymagania co do gotowego brykietu drzewnego.

Bardzo ważną kwestią jeśli chodzi o wytwarzanie brykietu drzewnego, jest jego wilgotność ostateczna. Chodzi tutaj o to, aby nie przekraczała ona wspomnianych już wcześniej 10%. Wyższa zawartość wilgoci w gotowym wyrobie będzie przyczyniać się nie tylko do korodowania elementów pieców, ale także do strat energetycznych. Chodzi tutaj po prostu o to, iż nie da się uzyskać odpowiedniego poziomu efektywności spalania przy zbyt wysokim poziomie wilgotności brykietów drzewnych. Dlatego też, będzie to jedna z kluczowych kwestii jego produkcji, aby zarówno materiał wsadowy, jak i gotowy już brykiet, był przechowywany w odpowiednich pomieszczeniach odseparowanych od otoczenia i stale wentylowanych, gdzie nie będzie narażany na kontakt z wilgocią. Wartym podkreślenia będzie tutaj także fakt tego, iż brykiet drzewny będzie więcej warty, jeśli jest bardziej suchy, toteż wielu producentów poddaje jeszcze dodatkowo, gotowy już wyrób procesowi suszenia komorowego, gdzie przez określony czas, brykiety po prostu leżakują w specjalnych suszarniach, w celu osiągnięcia zadanego poziomu ich wilgotności.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=