Budowa własnego domu jednorodzinnego to marzenie każdego mieszkańca blokowiskowego mieszkania. Niezależnie od metrażu posiadanego mieszkania, własny dom daje jednak poczucie większej prywatności, spokoju i komfortu. W związku z tym, zanim w ogóle zdecydujemy się na budowę własnego domu, warto dość precyzyjnie określić swoje potrzeby i wymagania co do domu i względem tych ustaleń wyszukać odpowiedni projekt domu.
Nasze potrzeby względem przyszłego domu.
Tak jak już wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności warto dokładnie ustalić sobie nasze potrzeby i wymagania względem nowego domu, aby mieć czym się kierować wybierając projekt domu. najlepiej będzie przygotować sobie kartkę i długopis, lub ewentualnie wydrukować poniższą listę aby móc skutecznie przeprowadzić analizę własnych potrzeb.
- Powierzchnia użytkowa domu – musimy określić, ile rzeczywiście metrów kwadratowych potrzebujemy. Nie warto budować zbyt dużego domu, bowiem każdy metr kwadratowy to koszty budowy i późniejszej eksploatacji. Jeśli poradzimy sobie dobrze na 75 m2 to nie musimy budować domu o powierzchni 150 m2, choć takie podejście niestety pokutuje po dziś dzień w naszym kraju.
- Rodzaj zabudowy – musimy ustalić czy potrzebujemy aby nasz dom był piętrowy, czy też wystarczy nam parterowy. Możemy zawsze zdecydować się na poddasze użytkowe, które powiększy dostępną przestrzeń przy minimalnym podniesieniu kosztów w stosunku do domu parterowego.
- Dodatkowe zabudowania – warto sobie także ustalić czy potrzebujemy domu z garażem czy bez. Jego budowa to dodatkowe koszty. Tak samo jest z kwestią piwnicy. Jeśli nie musimy robić kotłowni i składu opału, to nie warto nawet budować piwnicy, gdyż jest to niepotrzebny, dodatkowy koszt.
- Technologia budowy – warto sprawdzić sobie wszystkie wady i zalety poszczególnych technologii. Do wyboru będziemy mieć domy modułowe, murowane i drewniane, w różnorodnych wariantach.
- Poziom energooszczędności – w tym akurat aspekcie najlepiej decydować się od razu na domy pasywne, bowiem przy niewielkim podniesieniu kosztów budowy, osiągniemy dom którego ogrzewanie nie będzie nas kosztować praktycznie wcale
- Koszty budowy – ostatecznie wszystkie te warianty i wymagania musimy jeszcze skonfrontować z naszymi możliwościami finansowymi. Wiadomo , iż nie każdego będzie stać na taki sam dom. Jeśli brakuje nam pieniędzy, może wystarczy obciąć 10-20 metrów powierzchni użytkowej i już się zmieścimy w budżecie.
Mamy tutaj więc stosunkowo sporą listę czynników według których powinniśmy wybierać projekty domów z katalogu. Oczywiście ta sama lista z naszymi wytycznymi może być idealnym materiałem dla architekta, któremu zlecimy budowę naszego domu. Będzie on mieć pod ręką najważniejsze wytyczne w tym zakresie, dzięki czemu bez problemu będzie w stanie ująć je w projekcie aby spełniał on nasze wymagania.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, iż powyższe zestawienie pomoże naszym czytelnikom na wybór dobrego projektu domu jednorodzinnego, który będzie spełniać wszystkie ich wymagania i nie wpędzi nikogo w długi podczas budowy. Zdajemy sobie sprawę z tego, iż jest tutaj jeszcze wiele kwestii do omówienia, wobec czego zajmiemy się nimi w kolejnych artykułach z tej serii, do których lektury już teraz serdecznie zapraszamy.
TAGI