Proces nawadniania upraw rolnych to bardzo istotny element prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy uprawy rolne wymagają dość sporych ilości wody, a pora letnia nie jest zbyt obfita w naturalne opady atmosferyczne. W takich przypadkach koniecznością będzie prowadzenie nawadniania sztucznego, które pozwoli na dostarczenie roślinom odpowiednich ilości wody, niezbędnej dla ich prawidłowego rozwoju. W takich jednakże okolicznościach niezbędne jest wykorzystanie instalacji deszczowni rolniczej, do której będzie możliwość dostarczenia wody, na przykład za pomocą odpowiednio dobranej pompy zatapialnej, pompującej wodę ze zbiorników naturalnych bądź też sztucznych.
Systemy nawadniające dla rolnictwa.
W pierwszej jednak kolejności warto tutaj poznać podstawowe zasady działania tego typu systemów nawadniania, czyli profesjonalnych deszczowni rolniczych. Otóż, system taki, do prawidłowego działania, wymaga dostarczenia wody pod odpowiednim ciśnieniem. Powinno ono być tym wyższe, im więcej zraszaczy będzie pracować w systemie. Woda doprowadzana do zraszaczy jest albo za pośrednictwem gumowych węży rozwijanych ze szpuli, lub też a pośrednictwem stałej instalacji zamontowanej na obrzeżach nawadnianej uprawy. Warto pamiętać, iż deszczownie stałe mogą osiągać o wiele lepszy poziom wydajności, z racji możliwości zastosowania bardziej wytrzymałej instalacji dostarczania wody do zraszaczy. W przypadku zaś deszczowni szpulowych, zyskujemy mobilność, możliwość obsługiwania jedną deszczownią większej ilości pól uprawnych, niemniej jednak nie możemy podać do instalacji tak samo wysokiego ciśnienia, jak to ma miejsce w przypadki deszczowni stałych. W związku z tym też, nawadnianie będzie trwać nieco dłużej, choć w wielu przypadkach nie ma to akurat tak wielkiego znaczenia, toteż, wydaje się, iż deszczownie mobilne, szpulowe, stanowią rozwiązanie zdecydowanie najlepsze w większości przypadków.
Zasilanie deszczowni.
Kluczowym elementem będzie tutaj jednak stabilne zasilanie deszczowni wodą. W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć źródło wody, którym może być naturalny ciek lub zbiornik wodny, bądź też sztuczny, systematycznie uzupełniany zbiornik. Może to także być studnia głębinowe. W każdym w tych przypadków, koniecznością będzie zastosowanie odpowiednie pompy zatapialnej. Warto także wspomnieć, iż w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są bez wątpienia pompy zatapialne ze stali nierdzewnej, bowiem z racji tego, iż pracować będą w ruchu ciągłym i pełnym zanurzeniu, przez długi okres czasu, powinny być jak najbardziej odporne na korodowanie. Pompy zatapialne wykonane z materiałów innych niż nierdzewne, będą zbyt szybko korodować, co rzecz jasna prowadzić będzie do ich uszkodzenia a tym samym konieczności zakupu nowej. Dlatego też, lepszym wyjściem jest od razu zakup pomy zatapialnej ze stali nierdzewnej, mimo iż wiąże się to z koniecznością wyłożenia większych pieniędzy, bowiem taka pompa z cała pewnością spisze się w takich warunkach pracy o wiele lepiej.
TAGI