Trawnik w każdym przydomowym ogrodzie odgrywa bardzo ważną rolę. Trzeba tutaj przyznać, iż bez trawnika, nie można będzie osiągnąć takich samych efektów, toteż warto postarać się o prawidłowe jego założenie i odpowiedni dobór nasion. Jednakże nie jest to zadaniem tak prostym jakby się wydawało na pierwszy rzut oka. Przy zakładaniu trawników należy przestrzegać pewnych zasad, które będą wpływać na jego jakość, na zdrowie trawy i jej barwę. Zobaczmy zatem, jak się zabrać za przygotowanie odpowiedniego trawnika w naszym przydomowym ogrodzie, aby był piękny i dodawał uroku poszczególnym roślinom ogrodowym.
Prace przygotowawcze.
Przede wszystkim, zacząć trzeba będzie od starannego przygotowania podłoża. W tym celu należy zaraz po wytyczeniu powierzchni trawnika, dokonać jej przekopania. Można użyć w tym celu tradycyjnego szpadla, aczkolwiek przy większych powierzchniach, rozsądniejszym wydaje się być wynajęcie glebogryzarki. Tutaj warto odczekać dwa tygodnie, aż pozostałe w glebie chwasty odrosną i będzie można je na spokojnie usunąć. Następnym krokiem będzie zasilenie ziemi. W tym celu możemy użyć kompostu lub Azofoski. Kompost rozrzucamy po całej powierzchni przyszłego trawnika a następnie przekopujemy. Następna czynnością będzie równanie podłoża, a w tym celu należy wielokrotnie glebę przegrabić oraz walcować, aż do uzyskania powierzchni o odpowiednim poziomie.
Wysiew trawnika.
Kiedy cała powierzchnia pod trawnik jest już starannie przygotowana, można przystąpić do prac związanych z wysiewem. Najważniejsze będzie oczywiście to, aby prawidłowa dobrać trawę. Praktycznie każdy sklep ogrodniczy będzie posiadać wiele różnych gatunków i mieszanek traw, dla nas zaś najważniejszą będzie trawa na trawniki rekreacyjne i taką powinniśmy tez zakupić. Bardzo dobrze w tym przypadku może się sprawdzić na przykład trawa Agrecol, która perfekcyjnie wręcz nadaje się na trawniki rekreacyjne.
Sam wysiew nie jest niczym skomplikowanym. Przeprowadzamy go raczej w dzień pochmurny przy odpowiednim nawodnieniu gleby do wysiewu. W celu równomiernego rozsiania nasion całą porcję dzielimy na pół i jedną połowę wysiewamy idąc w jedną stronę trawnika, zaś drugą idąc w poprzek poprzedniej. Potem zostaje nam już tylko zagrabienie całej powierzchni aby nasiona schowały się do gleby i przewalcowanie, które zabezpieczy nasiona przed wszędobylskimi ptakami. Warto jeszcze tylko pamiętać o tym, aby trawnik systematycznie nawadniać, bowiem są one bardzo mało odporne na słońce.
Podsumowanie
Jednym słowem, okazuje się, iż założenie efektownego trawnika wymagać będzie poświęcenia nieco czasu i włożenia pewnej ilości pracy, toteż warto zdawać sobie z tego sprawę. Po prostu dobry trawnik będzie wymagać przyłożenia się do prac przygotowawczych, aby potem mógł już tylko swobodnie rosnąć i zapewniać nam same miłe wrażenia z przebywania w ogrodzie.
TAGI