Jednym z poważniejszych zagadnień, jeśli chodzi o korzystanie z pomp oraz innych urządzeń przeznaczonych do odwadniania jest jego eksploatacja w sezonie zimowym, gdzie przecież mamy wyjątkowo trudne warunki do pracy. Temperatura opadająca grubo poniżej zera, pompowane medium z reguły zanieczyszczone będzie drobinkami zamarzniętej wody, co dodatkowo będzie utrudniać pracę i wpływać na szybsze zużywanie się elementów pomp, a co najgorsze, mróz negatywnie wpływający na pozostałe elementy pomp. Zobaczmy zatem jak dobrze się zabezpieczyć na sezon zimowy, w celu zabezpieczenia pomp przez ewentualnymi uszkodzeniami w czasie pracy w sezonie zimowym.
Zimowa eksploatacja pomp.
W pierwszej kolejności musimy sobie tutaj uświadomić, iż jak bardzo zima może być groźna dla pomp odwadniających na placu budowy, szczególnie w przypadku, kiedy będziemy mieli do czynienia z dość niskim poziomem temperatury otoczenia. Jest to bardzo istotny szczegół, na który należy zwrócić szczególną uwagę, aby zapewnić sobie możliwość bezpiecznej eksploatacji każdego rodzaju pompy nawet w tych najtrudniejszych, zimowych warunkach, a to przecież wymagać będzie rozsądnego i konkretnego podejścia do wielu kwestii związanych z poprawną instalacją pompy, jej zabezpieczeniem, oraz dbałością o wszystkie jej podzespoły po skończonej pracy. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż zimowa eksploatacja urządzeń odwadniających oraz wszelkiego rodzaju urządzeń pompowych, będzie dla nas, bardzo poważnym wyzwaniem, któremu należy sprostać, jeśli nie mamy zamiaru doprowadzić do uszkodzenia, niejednokrotnie bardzo kosztownego urządzenia.
Jednorazowe zastosowanie pompy do odwodnień.
Jednym zaś z ciekawszych przypadków jest tutaj sytuacja, w której pompa do odwadniania będzie potrzebna w jednym tylko przypadku. W takich sytuacjach rozsądnym wyjściem okazuje się wypożyczenie pompy jako alternatywa dla zakupu, bowiem w takich sytuacjach, nie musimy się martwić o konserwację oraz utrzymanie pompy w dobrym stanie technicznym, tylko wypożyczamy, dbamy przez okres użytkowania, a następnie zwracamy do wypożyczalni, co zapewnia nam możliwość poniesienia mniejszych kosztów. Jest to oczywiście rozwiązanie tylko i wyłącznie przeznaczone do stosowania w sytuacjach jednorazowego zapotrzebowania na konkretne urządzenie pompowe, bowiem w przypadku, kiedy przewidujemy częstszą eksploatację pompy, zakup jest jak najbardziej niezbędny, bowiem zbyt częste wypożyczanie pomp będzie w dłuższej perspektywie czasu, o wiele bardziej kosztowne niż zakup pompy na własność. Generalnie rzecz więc ujmując, musimy tutaj pamiętać o tym, aby w pierwszej kolejności, przed podjęciem decyzji o zakupie pompy, starannie i precyzyjnie określić, czy dane urządzenie będzie nam potrzebne częściej niż tylko jeden raz, a dopiero posiadając taką wiedzę zdecydować czy chcemy je zakupić na własność, czy tez lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zwykłe wypożyczenie.
TAGI