brykieciarka_3Produkcja brykietu drzewnego w ostatnich latach systematycznie wzrasta. Jest to bardzo dobry materiał opałowy. Ekologiczny i całkiem energetyczny. Dlatego też, wzmożone zainteresowanie jego produkcją nie powinno tutaj być zaskoczeniem. Wynika ono głównie ze zwiększonego popytu, bowiem ekologia wymusza na wszystkich nas przejścia na lepsze i bardziej ekologiczne materiały opałowe. Wraz więc z wzrastającą ilością ekologicznych kotłów CO, czy też pieców kominkowych, wzrasta zapotrzebowanie na ekologiczny brykiet. Tutaj najlepiej będą mieć się wszelkiego rodzaju tartaki oraz warsztaty stolarskie, bowiem wytwarzają one bardzo duże ilości materiału do produkcji brykietu. Wystarczy tylko zainwestować w niezbędne brykieciarki oraz całą infrastrukturę, i można będzie zwiększać zyski wprowadzać do oferty ekologiczny brykiet drzewny.

Przygotowanie do produkcji brykietu drzewnego.

W pierwszej kolejności, aby prawidłowo przygotować się do produkcji brykietu drzewnego, trzeba będzie zadbać o odpowiednie pomieszczenia produkcyjne i magazynowe. Chodzi tutaj o to, aby były to pomieszczenia zabezpieczone przed wilgocią. Wióry, zrębki i trociny przeznaczone do przetwarzania na brykiet nie mogą być wilgotne. Należy je składować w zabezpieczonych przez wilgocią pomieszczeniach. Dodatkowo warto zadbać o dobrą ich wentylację i temperaturę, aby materiał wsadowy mógł nieco przeschnąć przed przetworzeniem. Tak samo istotne będzie składowanie gotowego brykietu. Tutaj także pomieszczenie powinno być suche i dobrze wentylowane, aby zagwarantować sobie dodatkowe przesuszenie gotowego już brykietu. Musimy bowiem pamiętać, iż zbyt wilgotny brykiet nie będzie się dobrze trzymać, a co gorsza spadnie jego wartość opałowa. Maksymalny poziom wilgoci, który nie będzie drastycznie obniżać wartości opałowej, wynosi tutaj 10%. Powyżej tej wartości, kaloryczność brykietu znacznie spadnie.

Ostatecznie trzeba jeszcze przygotować dobre pomieszczenie produkcyjne. Miejsce w którym będą stały nasze brykieciarki powinno być także dobrze wentylowane i zabezpieczone przed wilgocią. W toku produkcji brykietu nie powinno dochodzić do jego nadmiernego zawilgocenia, gdyż będzie to negatywnie wpływać na jego wiązanie w kostki. Poza tym brykieciarki będą narażone na korozję, czego także powinniśmy uniknąć.

Dlaczego brykiet drzewny musi być suchy?

Powinniśmy sobie jeszcze powiedzieć kilka słów na temat tego, dlaczego brykiet drzewny powinien być suchy. Przede wszystkim dlatego, iż w procesie jego spalania, w pierwszej kolejności energia cieplna będzie marnowana na odparowanie wilgoci. Im więcej wilgoci, tym więcej energii będzie marnowane. Druga sprawa jest taka, iż para wodna wydzielana z mokrego brykietu będzie przyczyniać się do pojawiania się korozji na elementach kotła CO. Skróci to znacznie jego żywotność. Jednym słowem nie powinniśmy tutaj dopuścić do tego, aby brykiet drzewny spalany w domowych kotłach i kominkach przekraczał 10% poziom wilgotności.

TAGI

Warning: Use of undefined constant cloogooq - assumed 'cloogooq' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/pager-10/single.php on line 79

Musisz byą zalogowany aby komentowaą.

=